Atrakcje okolicy

Choć Trautówka to magiczne miejsce, to mało kto spędzi urlop w samym tylko gospodarstwie, mając do dyspozycji tak niezwykłą okolicę…

Piechotą lub rowerem odwiedzić trzeba Żywe Muzeum Lawendy w Lawendowym Polu i poznać tajniki samodzielnego wytwarzania naturalnych kremów, eterycznych olejków i aromatycznych wód.

Warta uwagi jest Koronczarnia w Nowym Kawkowie – pracownia ręcznie robionej koronkowej biżuterii, w której można kupić i zobaczyć, jak wykonuje się słynne frywolitki.

W Jonkowie swoją siedzibę ma niesamowity wiejski Teatr Węgajty, który corocznie, w lipcu, organizuje Festiwal Wioska Teatralna, a w ramach akcji Lato w Teatrze w Jonkowie prowadzi wakacyjne warsztaty teatralne dla dzieci i młodzieży.

Na zachód od Dobrego Miasta, w odległości około 4 kilometrów, położona jest niewielka wieś Głotowo. Już w 1290 roku pojawiły się pierwsze znane nam wzmianki dotyczące tej miejscowości. Najciekawsze zabytki znajdujące się w Głotowie to Sanktuarium Najświętszego Sakramentu oraz Kalwaria Warmińska złożona z kilkunastu kaplic, Groty Matki Boskiej z Lourdes oraz pięknego Parku Kalwarysjskiego.

Dla każdego jest tu coś, co lubi najbardziej!

Dla aktywnych

Cała okolica – pełna lasów i jezior (najbliższe jezioro ulokowane jest kilometr od Trautówki) to raj dla amatorów wycieczek w każdej formie. Na aktywnych czekają leśne ścieżki przyrodnicze, szlaki rowerowe i piesze, a zimą – narciarskie. Fani spływów kajakowych także nie będą zawiedzeni!

Dla stęsknionych za prawdziwą naturą…

Trautówka mieści się tuż obok Obszaru Natura 2000 – Warmińskie Buczyny. W otaczających domy lasach pełnych buków, a także jesionów i olch, wciąż mieszka wiele dzikich zwierząt – jelenie, daniele, lisy, dziki, a nawet łosie! W korytach rzek można spotkać bobry i wydry, a po krótkim spacerze dotrzeć do rejonu lęgowego orłów bielików.

Dla najmłodszych (i nie tylko)

Dla dzieci niecodzienną atrakcją jest z pewnością to, co znajduje się za płotem u pani Doroty Matusewicz – zaprzyjaźnione gospodarstwo agroturystyczne na Mazurach, z domową hodowlą kóz. Jeśli się dobrze trafi, można pobawić się z malutkimi koźlątkami, o każdej porze roku – skosztować cudownych serów z koziego mleka. Smacznego!

Dla poszukujących wewnętrznej równowagi

Osoby poszukujące duchowej równowagi i wyciszenia odnajdą coś dla siebie wśród szerokiego wyboru warsztatów, jakich nie brakuje w bliższej i dalszej okolicy.

Dla fanów historii

Niektóre gospodarstwa agroturystyczne w okolicach Olsztyna to ciekawe miejsca dla miłośników historii – Trautówka również stanowi naprawdę niezłą gratkę. W lesie, koło domu znajdują się pozostałości po osadzie pruskiej. Osoby posiadające wykrywacze metalu, przy odrobinie szczęścia, odnaleźć mogą elementy mundurów i hełmów pruskich oraz niemieckich, nie wspominając już o łuskach z czasów II wojny światowej. W okolicznym Jonkowie zatrzymał się natomiast niegdyś nie kto inny, jak sam Napoleon Bonaparte!

Sprawdź, co Trautówce mówią jej goście